Tečaj pod nazivom “NOVOSTI U LIJEČENJU OSTEOARTRITISA KOLJENA” kojeg organizira Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Zavod za fizikalnu i rehabilitacijsku medicinu s reumatologijom, Kliničke bolnice Dubrava, Klinika za ortopediju Kliničkog bolničkog centra Zagreb i
Klinika za reumatologiju, fizikalnu medicinu i rehabilitaciju Kliničkog bolničkog centra Sestre milosrdnice Zagreb
održat će se u Zagrebu 4. listopada 2018. godine.
Naime, interes za osteoartritis, najčešći artritis sinovijalnih zglobova, raste iz godine u godinu budući se pojavljuju nove mogućnosti liječenja. Obzirom je bolest multifaktorijalna učinkovito liječenje zahtjeva multidisciplinarni pristup te kombinaciju modaliteta. U skladu s navedenim tečaj okuplja tim od 25 stručnjaka različitih profila koji sudjeluju u liječenju osteoartritisa koljena, a dolaze iz Klinika i Zavoda Sveučilišta u Zagrebu, Osijeku, Rijeci, Splitu. Nakon prikaza patofiziologije, ultrazvučne dijagnostike i mogućnosti kvantitativne evaluacije osteoartritisa biti će predstavljeni specifični modaliteti fizikalne terapije primjerice hidroterapije, kineziterapije s naglaskom na izokinetiku. Prikazat će se nove tehnologije u liječenju OA koljena te novosti u primjeni ortopedskih pomagala u liječenju osteoartritisa koljena. Prikazati će se novosti u farmakološkom i ne-farmakološkom liječenju te značenje nutricioniste u navedenom timu. Pojedina predavanja posvećena su intra-artikularnoj primjeni lijekova te aktivnom pristupu dekompenziranom osteoartritisu koljena. Posebno predavanje namijenjeno je objektivnom prikazu različitih invazivnih metoda liječenja uključujući regenerativnu medicinu (primjena mezenhimalnih matičnih stanica, plazme bogate trombocitima «platelet rich plasma” (PRP) a sve u svrhu odgađanja potrebe za totalnom endoprotezom koljena.
Tečaj će se održati 4. listopada 2018. u velikoj predavaonici (amfiteatru) Kliničke bolnice Dubrava. Uvršten je u aktivnosti povodom Desetljeća kostiju i zglobova 2010. – 2020. – Saveza za mišićno koštano zdravlje.
Tečaj je kategoriziran kao Tečaj trajne edukacije prve kategorije i bodovan od strane Hrvatske liječničke komore s 11 bodova za slušače te 15 bodova za predavače.